wtorek, 30 czerwca 2009

Graham na zakwasie. Dziury doskonałe.

Rano wsunął jej do wielkiej torby ściereczkę, zawiniątko. Masz, idziesz do pracy na długo. Następnego dnia odwinęła ją powoli i długo podziwiała równo krojone kromki. To będzie mój chleb ulubiony, postanowiła po pierwszym kęsie. Długo żuła delektując się kwaskowatym miąższem. Od niego.

Graham na zakwasie
Przepis tradycyjnie już z książki J. Hamelmana
Zaczyn (należy go przygotować na około 12-14 godzin przed przygotowywaniem ciasta właściwego)
- 70 g mąki pszennej typ 1850
- 70 g wody
- 30 g płynnego zakwasu pszennego ( hydracji około 125%)
Do wody dodajemy zakwas, mieszamy na gładką masę, dodajemy mąkę, tak by powstało rzadkie ciasto. Przykrywamy i odstawiamy.

Ciasto właściwe:
- 160 g mąki pszennej typ 1850
- 230 g mąki pszennej chlebowej
- 230 g wody
- 8 g soli
- 135-140 g zaczynu
Wszystkie składniki łączymy ze sobą w dużej misce, mieszamy przez 3 minuty tak, by dobrze się połączyły. Ciasto powinno być średnio luźne. Dalej wyrabiamy przez 3 minuty, tak by gluten był średnio rozwinięty. Temperatura ciasta powinna wynosić około 24 st.C
Formujemy kulę i odstawiamy pod przykryciem do fermentacji na około 2 i 1/2 godziny, co około 50 minut odgazowując ciasto (poprzez rozpłaszczenie, złożenie na trzy i ponownie w poprzek na trzy).
Po tym czasie formujemy bochenek, wkładamy do przygotowanego koszyka i odstawiamy do wyrastania, które trwa około 2-2 i 1/2 godziny w temp. 23 -24 st.C. Wyrzucamy na łopatę. Nacinamy. Pieczemy w temp. 230 st. C przez 40-45 minut.

Ciasto wyszło dość luźne i choć opadło podczas wyrzucana na łopatę w piekarniku dobrze wyrosło.


Chleb jest wyśmienity. Zachował świeżość na czwarty dzień. Szczerze polecam.

7 komentarzy:

  1. Jaki piękny, musi być przepyszny. A skąd wzięłaś mąkę pszenna typ 1850? U mnie jest do wyboru 450,550,650 i razowa 2000. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wspanialy, jak tylko lepeij poznam sie z zakwasem postaram sie go upiec:)

    OdpowiedzUsuń
  3. miffingirl: mąkę kupujemy w młyniebogutyn w internecie, ale są też w sklepach mąki graham. Można dać typ 2000, ale wtedy dostosować ilość wody.

    OdpowiedzUsuń
  4. Gpopodarna Narzeczono upiekłam chlebek wg. Twojego przepisu - ależ on smaczny.
    Dodałam dodatkwo namoczone płatki gryczane :)

    serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Rewelacyjny chlebek. U mnie zachwyciła się nim cała rodzinka. Dziękuję za ten wspaniały przepis. Wpisałam go właśnie u mnie na blogu :) Pozdrawiam cieplutko ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Upiekłam ten pyszniutki chlebuś.Myślałam ,że jest trochę większy ,a tu taki zgrabny dziurowany maluszek mi się upiekł.taki sam jak na zdjęciu.
    Dziękuję za kolejny fantastyczny przepis
    Pozdrawiam > Lila

    OdpowiedzUsuń

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące składników i przepisów. Uwagi przyjmuję. Złośliwe oznaczam jako spam. Podobnie traktuje komentarze z linkiem typu zajrzyj do mnie, zapisz się do mnie, zapraszam na konkurs. Anonimie przedstaw się! Dziękuję za odwiedziny. Gospodarna narzeczona i czasem On i zawsze Ono.

LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin