środa, 25 lutego 2009

Do pracy by się szło...

Marzy nam się spadek lub wygrana w lotto. Długie poranki przy kawie, zakupy na targu, wspólne gotowanie obiadu w południe, wieczorne pieczenie chleba. Ogródek, przetwory...Pływanie drewnianym jachtem, podróże, ryb łowienie....Ach!
A tymczasem do pracy.
Szykuję co rano lunch boxy, by choć na chwilę przenieść się ...Choćby do Indii!
Pudełko #1
Fasola mung ( Mung dal) z piklami z papryczek chili
Fasole do dań indyjskich powinny być bez skórek, zwykle jako połówki. Można je kupić bez problemu w sklepach z żywnością orientalną. Nie wymagają moczenia.
1 szklanka fasoli mung bez skórek
3 szklanki wody
1 łyżeczka soli
1 łyżka oleju roślinnego
2 łyżki drobno posiekanych dymek lub innych młodych cebulek
3-4 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka tartego korzenia imbiru
po 1/4 łyżeczki: kurkumy, garam masali (prażymy chwilę równe ilości cynamonu, goździków i kardamonu na suchej patelni, a następnie tłuczemy w moździerzu), kuminu
1 pokrojony w kostkę pomidor
kolendra do przybrania
Fasolę dokładnie płuczemy. Wodę doprowadzamy w garnku do wrzenia, dodajemy fasole i sól. Gotujemy 10 minut od czasu do czasu odszumowując. Następnie przykrywamy i gotujemy 30 minut. Fasola powinna być bardzo miękka, a cała woda ma wyparować. Moim fasolom zwykle zajmuje to więcej czasu. Ugotowaną fasolę przekładamy do miski. W czystym garnku rozgrzewamy olej, przesmażamy dobrze cebule, czosnek i imbir, dodajemy fasolę. Chwilę gotujemy, dodajemy przyprawy i pokrojonego pomidora. Gotujemy jeszcze kilka minut, fasola powinna być prawie rozgotowana. Podajemy przybrane kolendrą jako danie wegetariańskie na przykład z ryżem. Lub jako dodatek. Wielbicielom strączków i Indii szczerze polecam.
Pikle z chili
320 g świeżych chili zielonych i/lub czerwonych
1/4 szklanki soli
1 łyżeczka amchur (sproszkowane niedojrzałe mango, do kupienia np.: w kuchniach świata i na allegro) lub 1/4 łyżeczki kwasu askorbinowego (wit C)
1 szklanka oleju gorczycowego
po 1 łyżce ziaren kozieradki i czarnej gorczycy
1 łyżeczka kurkumy
Myjemy i kroimy papryczki na dość duże kawałki (nie usuwamy nasion!), małe chili można zostawić w całości. W dużej misce zasypujemy je solą i odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie myjemy i odsączamy. Dodajemy amchur. W garnku podgrzewamy olej, dodajemy gorczyce i kozieradkę. Kiedy gorczyca przestanie skakać zdejmujemy z ognia, chwilę studzimy. Do ciepłego oleju, ale nie gorącego, dodajemy kurkumę i papryczki. Przekładamy do słoiczków, zakrecamy i zostawiamy na tydzień, od czasu do czasu potrząsając. podobne papryczki podają często do przystawek w indyjskich restauracjach. Pycha, choć ostre.
Pudełko #2
Łuskana cieciorka po indyjsku (chana dal) z ryżem basmati
1 szklanka łuskanych połówek cieciorki
7 szklanek wody
1 łyżeczka soli
po 1/2 łyżeczki kurkumy, kuminu, sproszkowanych nasion kolendry
1 łyżka namoczonego wcześniej tamaryndowca z dodatkiem łyżeczki cukru
1 łyżka oleju
1/2 łyżeczki ziaren czarnej gorczycy
2 ząbki czosnku.
Na gotującą wodę wrzucamy umytą wcześniej fasolę. Gotujemy 10 minut, zmniejszamy ogień i gotujemy do miękkości (40-90 minut). Do bardzo miękkiej fasolo dodajemy sól, przyprawy, tamaryndowiec wraz z wodą, w której się moczył. Na patelni podgrzewamy olej i wrzucamy nań gorczycę, gdy zacznie skakakć, dodajemy czosnek, zezłacamy. Dodajemy do fasoli. I gotowe. Zanim zjemy przykrywamy na chwilę garnek, by smaki się "przegryzły".

Przepisy z książki: Flavors of India. Vegetarian Indian Cuisine by Shanta Rimbark Sacharoff

1 komentarz:

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące składników i przepisów. Uwagi przyjmuję. Złośliwe oznaczam jako spam. Podobnie traktuje komentarze z linkiem typu zajrzyj do mnie, zapisz się do mnie, zapraszam na konkurs. Anonimie przedstaw się! Dziękuję za odwiedziny. Gospodarna narzeczona i czasem On i zawsze Ono.

LinkWithin

Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin